سخنرانی دبیر علمی همایش در افتتاحیه

9 اسفند 1397

حجت الاسلام علی نقی فقیهی دبیر علمی دومین همایش ملی فرهنگ زندگی و مسائل روتنشاختی در افتتاحیه همایش ضمن تشکر از استادان کمیته علمی، اعضای دبیرخانه همایش و دانشگاه پیام نور استان بوشهر در اجرای این همایش گفتند: پیشگیری از تنش و فروریختن استحکام خانواده نیازمند حسن ظن و مثبت نگری، نگرش نعمت بودن زن و مرد برای یکدیگر، خوش اخلاقی، کنترل خشم، محبت کردن به یکدیگر، پرهیز از نزاع و جدال و روابط جنسی در قالب و اسلوب بر مبنای روایات است


حجت الاسلام علی نقی فقیهی در سخنرانی خود در دانشگاه پیام نور استان بوشهر افزود: بیشتر تنش های خانوادگی در اثر جدال است که عامل ایجاد آن گوش نکردن زوجین به حرف های یکدیگر است.

وی بیان کرد: در این ارتباط اکرام و احترام همسر و نیک رفتاری مساله ای مهم است که باید مورد توجه زوجین قرار گیرد.

فقیهی دانشیار دانشگاه قم اظهار داشت: بداخلاقی و بی اخلاقی کردن ضد ارزش است و استحکام خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی گفت: چیزهایی که می تواند به خانواده حاکمیت ببخشد و ساختار خانواده را با عزت و ارزش حفظ کند مشاوره خانواده است.

وی یادآور شد: از دیدگاه دینی مشاوره بین زوجین یک امر الزامی است و بر این اساس زوج باید چگونه مشاوره گرفتن از یکدیگر را از طریق مشاوره های پیش از ازدواج فرا گیرند.

فقیهی ادامه داد: اسلام اعضای خانواده را نسبت به یکدیگر مسئول تربیتی می داند و در این ارتباط یکی از مسایلی که باید همگان بدان توجه کنند رابطه تربیتی زن و شوهر است.

وی گفت: در این ارتباط هر یک از این دو باید توانمندی های فطری یکدیگر را متعالی و پرورش بدهند.

معاون پژوهشی پژوهشکده انوار طاها گفت: از نگاه اسلام تشکیل زندگی و خانواده بر اساس ساختار شناختی، عاطفی و رفتاری زن و مرد است و توجه به این جنبه ها در زن و مرد امری اجتناب ناپذیر است.

وی ادامه داد: سبک زندگی خانوادگی باید براساس همین ساختار شناختی، عاطفی و رفتاری تحقق پیدا کند زیرا در ساختار روانی زن و مرد کارکرد یکسانی دارند.

فقیهی افزود: توانمندی های لازم برای ایجاد این ساختار را بصورت فطری خدا در وجود زن و مرد قرار داده و در این ارتباط لازم است که فطرت شناخته شود.

وی یادآور شد: در مسائل فطری که در برگیرنده مسایل روحی و روانی است زن و مرد یکسان و عملکردی در تراز یکدیگر دارند.

فقیهی افزود: این توانمندی ها ساختار شخصیت واحدی را براساس چهار نوع رابطه با خدا، خود، دیگران و نظام هستی تنظیم می کند.

وی بیان کرد: عمده ترین اهداف تشکیل خانواده آرامش روحی و روانی، تعاون و همکاری برای انجام وظایف الهی تربیتی برای رساندن همدیگر به سعادت و حیات طیبه اخروی است.

فقیهی تاکید کرد: زن و مرد هیچکدام حق ندارند نسبت به یکدیگر کلامی، احساسی و رفتاری انجام دهند که در آن محبت و علاقه وجود نداشته باشد.

وی گفت: پاسخ به نیازهای زیبایی خواهی نیز موضوعی مهم است که زن و مرد باید به آن توجه و زندگی خود را بر مبنای آن تعالی ببخشند.

فقیهی ادامه داد: غریزه جنسی انسان حیوانی نیست زیرا جنبه زیبایی خواهی، محبتی، انس و الفت، تعاون و همکاری و جنبه عشق و فضیلت دارد.

وی تاکید کرد: فرد بخاطر نیاز جنسی خود نباید اقدام به ارتباط کند بلکه بخاطر ارضای نیاز جنسی همسر خود باید این اقدام را متقبل شود.

فقیهی بیان کرد: نگرش قدسی به روابط جنسی زن و شوهر به منزله یک امر مقدس وغیر حیوانی است و در این ارتباط تداوم و بقای نسل از دیگر مسائلی حایز اهمیت در جریان شکل گیری خانواده است.

وی گفت: عملیاتی ساختن روابط عاطفی فقط با تکریم عقلانی میسر است و زندگی انسان بدون تکریم عقلانی محقق شدنی نیست.

فقیهی اظهار داشت: مودت یعنی اینکه چگونه محبت خود را به دیگران ابراز کنیم پایه و اساس آن را عقل بنیان گذاری می کند.

وی ادامه داد: در ویژگی های عاطفی زن و مرد با یکدیگر مشترک هستند و برخی از این ویژگی شامل دوستی به پروردگار، گرایش به خدا، نیاز به محبت دیدن و محبت کردن، گرایش به جنس متفاوت، مونس خواهی، حقیقت طلبی، فضیلت دوستی، عزت طلبی، خیرخواهی، زیبایی طلبی همه این ها مصداق هایی از روابط و نیازهای عاطفی انسان است


194
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
کاربر گرامی در صورتی که ثبت نام نکرده اید ، با کلیک روی دکمه زیر در سایت ثبت نام نمایید . به کمک کنترل پنل خود می توانید از امکانات سایت استفاده کنید .


Contact
تلفن ثابت

021-28421486

نمابر
ایمیل

culturaljobs1404@gmail.com

آدرس
سامانه مدیریت همایش های موسسه سفیران فرهنگی مبین