چکیده ای از تحقیقات روان شناسی( بررسي اثرات كلينيكي و آموزشي ربات هاي اجتماعي در فرآيند درمان كودكان سرطاني)

24 آبان 1397

كودكان سرطاني دردوره شيمي درماني نياز شديد به مراقبت و توجه ويژه دارند، و آشنايي آنها با بيماري و فرآيند درمان در همكاري شان با پزشكان و روانشناسان جهت بهبود حالشان تاثير گذار است.


 

كودكان سرطاني دردوره شيمي درماني نياز شديد به مراقبت و توجه ويژه دارند، و آشنايي آنها با بيماري و فرآيند درمان در همكاري شان با پزشكان و روانشناسان جهت بهبود حالشان تاثير گذار است.

استفاده از فناوري هاي نوين و هوشمند بويژه ربات هاي اجتماعي انسان نما به عنوان ابزاري انگيزه بخش وجذاب مي تواند در اين خصوص چاره ساز باشد.

در اين پژوهش از رباتي انسان نما با توانايي هاي ارتباطي گوناگون براي تعامل با 6 كودك مبتلا به سرطان استفاده شده و تاثير آن بر كاهش "ديسترس" ناشي از بيماري و فرآيند درمان آن پرداخته شده است.

"ديسترس" در سرطان، حالتي روحي-رواني در بيماراست كه ناراحتي هايي همچون اضطراب، افسردگي، بي انگيزگي و غيره را در بردارد. متغيرهاي مساله در فرايند درمان كودكان سرطاني شامل افسردگي، اضطراب، كم اشتهايي، و خشم مي باشندكه با انجام اين پژوهش تاثير ربات هاي اجتماعي منتخب با برنامه ريزي مناسب در كنار روانشناس و پزشك متخصص در قالب 8 جلسه مداخلات روانشناسي مورد بررسي قرار گرفته و نتايج بدست آمده تحليل و گزارش شده اند.

نتايج اوليه اين پژوهش كه براي اولين بار در جهان انجام شده نشانگر تاثير مثبت حضور و بكارگيري ربات هاي اجتماعي به عنوان دستيار درمانگر در طي فرايند درماني كودكان سرطاني است.

 

نویسندگان: مينو عالمي، علي مقداري، اشكان قنبرزاده، ليلا جعفري مقدم 

 

 


291
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
کاربر گرامی در صورتی که ثبت نام نکرده اید ، با کلیک روی دکمه زیر در سایت ثبت نام نمایید . به کمک کنترل پنل خود می توانید از امکانات سایت استفاده کنید .


Contact
تلفن ثابت

021-28421486

نمابر
ایمیل

culturaljobs1404@gmail.com

آدرس
سامانه مدیریت همایش های موسسه سفیران فرهنگی مبین