گزیده ای از یافته های روانشناسی(«منطقه خدا» در لپ گیجگاهی)

15 آبان 1397

دکتر پروین صمدی استادیار دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی دانشگاه الزهرا در مقاله خود با عنوان «هوش معنوی» درباره وجود آن به نتبجه می رسد.


 

دکتر پروین صمدی استادیار دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی دانشگاه الزهرا در مقاله خود با عنوان «هوش معنوی» درباره وجود آن به نتبجه می رسد.

سوال اصلی این مقاله این است که آیا می توان معنویت را به عنوان شکلی از هوش توصیف کرد؟

معلمان و متخصصان برنامه درسی به تازگی اصطلاح هوش معنوی را به کار می گیرند.

دکتر صمدی در مقاله خود ، اعتبار و صحت هوش معنوی را بررسی می کند. در این راستا، نخست به مفهوم تجربه معنوی به عنوان یک سازوکار حل مشکل که خود از موضوع های محوری و زیرمجموعه ی مفهوم هوش است اشاره کرده و سپس به جایگاه عصبی آن در مغز انسان می پردازد.

به طور کلی باید گفت که پیشرفت های نوین در شاخه عصب شناسی نشان داده ست که بی گمان کارکرد مغزی با تجربه های معنوی همراه است. به سخن دیگرفعالیت هایی در بخش هایی از مغز انجام می شود که نقش معنوی دارد.

یکی از این بخش های مغز بخش لپ های گیجگاهی است که دقیقا پشت ناحیه گیجگاهی است و عصب شناسان این بخش را « منطقه خدا» نامیده اند. زیرا هنگامی که به طور مصنوعی تحریک می شود موضوع های مورد علاقه فرد موضوع های معنوی مانند دیدار خدا، گفتن از دین، از خودگذشتگی، فداکاری و مانند اینها می شود.

مفهوم منطقه خدا در دستگاه عصبی مغز انسان که در تعیین هوش معنوی مشارکت دارد به نهایی تضمین کننده رفتارهای خلاقانه در زندگی آینده فرد نیست زیرا مکانی عصبی مانند منطقه خدا واحدی جدا شده در از دستگاه عصبی در لپ های گیجگاهی است و همچون دیگر واحد های جدا شده در مغز نیاز است که با احساسات، انگیزه و توانایی های انسان در ه م آمیزد و پس از این است که هوش معنوی پدیدار می شود.

به طور خلاصه کشف وجود تجربه های معنوی افراد در حوزه های خاص و در دستگاه عصبی مانند منطقه خدا و ساختار مغز درگیر حل مساله، زمینه هایی را برای باورپذیری هوش معنوی از دست می دهد و همچنین شمار کسانی که معنویت را نوعی از هوش می دانند رو به افزایش است.

اگر کارکرد مغز انسان حل مساله باشد تجربه های معنوی افراد آنها را قادر می سازد تا به گونه ای خلاق مسائل مربوط به معنا و ارزش را در زندگی حل کنند.

 

«هوش معنوی»، دکتر پروین صمدی، فصلنامه اندیشه های نوین تربیتی دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی.


287
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
کاربر گرامی در صورتی که ثبت نام نکرده اید ، با کلیک روی دکمه زیر در سایت ثبت نام نمایید . به کمک کنترل پنل خود می توانید از امکانات سایت استفاده کنید .


Contact
تلفن ثابت

021-28421486

نمابر
ایمیل

culturaljobs1404@gmail.com

آدرس
سامانه مدیریت همایش های موسسه سفیران فرهنگی مبین