آمار طلاق در بین زوجین با همسران اختلال مرزی بیش از جمعیت عموم است

21 شهریور 1397

حضور يک زن یا مرد با شخصیت مرزي آسیب هايی را در خانواده تولید می کند که احتمال فروپاشی آن را افزايش می دهد...حضور يک زن یا مرد با شخصیت مرزي آسیب هايی را در خانواده تولید می کند که احتمال فروپاشی آن را افزايش می دهد.


پژوهشی تحت عنوان « آسیب های تعاملی زوجین در خانواده های زنان مبتلا به اختلال شخصیت مرزی بر اساس مصاحبه با خانواده» به روش مطالعه كيفي در میان 12 خانواده درمانگر و روان پزشک انجام گرفته است.

محقق در این تحقیق به دنبال یافتن پاسخی برای این پرسش است که «مردان با همسران مبتلا به شخصیت مرزی، دچار چه آسیب های تعاملی هستند؟ » جامعه پژوهش را همه متخصصان خانواده در حوزه درمان روان شناختی تشکیل می دهد. چهار مقوله جمع بندی شده در پرسش ها عبارتند از «آسیب های فردی مؤثر بر زندگی زوجی، آسیب های بین فردی اجتماعی، آسیب های بین فردی زوجی و آسیب های بین فردی خانوادگی» بود.

نتایج نشان داد  همسران مبتلا به شخصیت مرزی نه تنها برای طرف مقابل خود موجبات مشکلات را فراهم می کنند بلکه هیچ گاه از خودشان به رضایت درونی نمیرسند. اختلال شخصيت مرزي يكي از انواع اختلالات شخصييت است که بی ثباتی هیجانی  شاخص مهم آن به حساب مي آيد. این اختلال با الگوی بلند مدت رفتار غیر طبیعی در روابط بین فردی، احساسا ناپایدار درباره خود و هیجانات پایدار مشخص می گردد.

 

اغلب ترس شدید از طرد، رفتار های پرخطر مکرر، احساس پوچی و خود آزاری در اینگروه مشاهده می شود.


منبع: مریم فاتحی زاده. مجله تحقيقات علوم رفتاري 1396 ؛ 15 ( 1 :) 110


323
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
کاربر گرامی در صورتی که ثبت نام نکرده اید ، با کلیک روی دکمه زیر در سایت ثبت نام نمایید . به کمک کنترل پنل خود می توانید از امکانات سایت استفاده کنید .


Contact
تلفن ثابت

021-28421486

نمابر
ایمیل

culturaljobs1404@gmail.com

آدرس
سامانه مدیریت همایش های موسسه سفیران فرهنگی مبین