رابطه مثبت و قوی بین دینداری و ورزش در میان زنان

15 شهریور 1397


 تحقیقات در میان 600 نفر از زنان ساکن شهر تهران که بالای 18 سال سن داشتند.... . تحقیقات در میان 600 نفر از زنان ساکن شهر تهران که بالای 18 سال سن داشتند نشان می دهد بین دینداری و مشارکت زنان در فعالیت های ورزشی ارتباط وجود دارد. در این زمینه دینداری به ابعاد مختلف اعتقادی، پیامدی، مناسکی، تجربی تقسیم بندی می شود. که نتایج این تحقیق نشان داد تمام این ابعاد در میزان مشارکت زنان در فعالیت های ورزشی موثر است.

با آنکه زنان گرایش بالایی به سایر روش های مدیریت بدن مانند رژیم غذایی، مصرف مواد آرایشی و بهداشتی داروهای افزایش و کاهش وزن و جراحی های زیبایی دارند با این  وجود در بسیاری از  جوامع حتی توسعه یافته فرصت های زنان برای مشارکت ورزشی کمتر از مردان می باشد.

کواکلی و ریز برگ در پژوهش های خود به این نتیجه رسیدند که بین دینداری با فعالیت های ورزشی ارتباط وجود دارد.  آنها معتقدند بین دینداری و ورزش اشتراکاتی هست و دینداری بر ورزش افراد تاثیر دارد. 

لازم به ذکر است این محقق فعالیت های ورزشی را در سه زمینه «مدت زمان انجام فعالیت های ورزشی، نگرش به فعالیت های ورزشی و انگیزه انجام ورزش مورد بررسی قرار داده است و دینداری را التزام عملی و ذهنی به باورهای دینی، پیروری پیروان دین از آن و از زیر مجموعه های آن تعریف می کند و آن را به چهار بعد اعتقادی. پیامدی، منسکی و تجربی تقسیم می کند.


منبع: این پژوهش توسط اصغر محمدی، اسماعیل جهانبخش رؤیا پورمحمد و در فصلنامه علمی پژوهشی شوشتر به  شماره 3 (پیاپی 38) جاپ شده است.


224
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
کاربر گرامی در صورتی که ثبت نام نکرده اید ، با کلیک روی دکمه زیر در سایت ثبت نام نمایید . به کمک کنترل پنل خود می توانید از امکانات سایت استفاده کنید .


Contact
تلفن ثابت

021-28421486

نمابر
ایمیل

culturaljobs1404@gmail.com

آدرس
سامانه مدیریت همایش های موسسه سفیران فرهنگی مبین