فرزند پروری قاطعانه موثر تر از سهلگیرانه و استبدادی

12 شهریور 1397

تحقیقات در زمینه شیوه های فرزند پروری و عملکرد تحصیلی دانش آموزان نشان داد شیوه قاطعانه بسیار موثر تر از شیوه سهلگیرانه و استبدادی است.  این پژوهش که در میان 340 نفر از خانواده های ایلامی صورت گرفت 65.2 درصد از خانواده ها دارای سبک قاطعانه، 22.4 درصد سبک استبدادی و 12.4 درصد سبک سهلگیرانه داشتند.تحقیقات در زمینه شیوه های فرزند پروری و عملکرد تحصیلی دانش آموزان نشان داد شیوه قاطعانه بسیار موثر تر از شیوه سهلگیرانه و استبدادی است.  این پژوهش که در میان 340 نفر از خانواده های ایلامی صورت گرفت 65.2 درصد از خانواده ها دارای سبک قاطعانه، 22.4 درصد سبک استبدادی و 12.4 درصد سبک سهلگیرانه داشتند.  
پژوهشگر ایلامی طی تحقیقی که در زمینه شیوه های فرزند پروری والدین و عملکرد تحصیلی آنها انجام داد دریافت بین شیوه فرزند پروری قاطعانه و عملکرد تحصیلی رابطه مثبتی وجود دارد. به عبارتی عملکرد تحصیلی فرزندان در این خانواده ها در مقایسه با شیوه مستبدانه و سهلگیرانه بهتر بوده است. در توضیح این سه روش فرزند پروری باید گفت که در شیوه فرزند پروری قاطعانه والدین از فرزندان درخواست های معقول و ‍‍‍‍پخته ای دارند و این درخواست ها را با تعیین محدودیت ها و اصرار بر این که کودک باید از آنها تبعیت کند به اجرا می گذارند. در عین حال صمیمیت  و محبت خود را نشان می دهند و صبورانه به نقطه نظر های آنها گوش فرا می دهند و مشارکت و تصمیم گیری خانواده را ترغیب می کنند. در شیوه فرزند پروری مستبدانه والدین متوقع هستند و برای پیروی کردن آنچنان ارزش زیادی قال هستند که فرزندانشان دوست ندارند از آنها پیروی کنند. کمتر به گفتگو با فرزندان خود می پردازند و برای اعمال نظرات خود به فشار و گاهی تنبیه متوسل می شوند.  در سبک فرزند پروری سهلگیرانه والدین مهرورز و پذیرا هستند ولی متوقع نیستند و از هر گونه اعمال کنترل خودداری می کنند به فرزندانشان اجازه می دهند در هر سنی هستند خودشان تصمیم بگیرند در حالی که هنوز قادر به انجام این کار نیستند.


منبع: پایان نامه با عنوان «رابطه بین شیوه فرزند پروری والدین با عملکرد تحصیلی فرزندان آنها» در شهر ایلام انجام شده است.


197
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
کاربر گرامی در صورتی که ثبت نام نکرده اید ، با کلیک روی دکمه زیر در سایت ثبت نام نمایید . به کمک کنترل پنل خود می توانید از امکانات سایت استفاده کنید .


Contact
تلفن ثابت

021-28421486

نمابر
ایمیل

culturaljobs1404@gmail.com

آدرس
سامانه مدیریت همایش های موسسه سفیران فرهنگی مبین